Active Directory Kurulumu

Active Directory Microsoft tarafından tasarlanan içeriğinde sunucu, client bilgisayar, kullanıcı ve yazıcı gibi bilgiler bulunan bir dizin servisidir. Bu bilgileri içerisinde barındırdığı için aynı zamanda bir veritabanıdır. Active Directory kaynakların kontrolü ve yönetiminin merkezleştirilmesi konusunda büyük kolaylık sağlar. Bu yüzden fazla tercih edilen bir servistir.

Active Directory ilk olarak Windows Server 2000 ile tanındı. Daha sonra 2003, 2008 ve 2012 sistemlerinde kendini geliştirerek şimdiki halini almıştır.

tamas servisi, Domain Controller olarak bilinen sunucu veya sunucular üzerinde tutulmaktadır. Ayrıca tüm işlemlerin geçici olarak yer aldığı, yapılan değişikliklerin veritabanına yazılmadan önce bazı sebeplerden dolayı saklandığı ve transaction log olarak bilinen edb.log isimli dosya da, bu servisin çalışmasında önemli bir yere sahiptir. En az buradakiler kadar önemli bir veritabanı bileşeni ise ESE checkpoint olarak bilinen ebd.chk dosyasıdır. Bu dosya, edb.log’a yazılan değişiklik bilgisini ntds.nid içerisine düzgün olarak yazılıp yazılmadığını kontrol eder.

Active Directory Genel Özellikleri

  • Yönetilebilme özelliğine sahiptir.
  • Ölçeklendirebilme özelliğine sahiptir.
  • Bu sistem isteğe göre genişletilebilir.
  • Güvenlik entegrasyonuna sahiptir.
  • Bu servis diğer dizin servisleriyle beraber çalışabilir.
  • Güvenli kimlik doğrulama ve yetkilendirme özelliğine sahiptir.
  • Group Policy ile yönetim özelliğine sahiptir.
  • Dns ve Dhcp gibi servislerle birlikte çalışabilir.

Active Directory FSMO Rolleri

Shema Master

Yapıdaki nesnelerin sahip olacağı özellikleri belirler. Yani nesnelerin biçimsel yapısını belirler.

RID Master

Ağda bulunan birçok nesne vardır ve bu nesnelerin SID numarası kendine özgüdür. Her nesnenin kendine özgü SID numarası almasını RID Master sağlar. Böylece çakışma önlenmiş olur.

Domain Naming Master

Yeni bir domain kurulduğunda isim olayını domain naming master verir. Böylelikle yine çakışma önlenmiş olur.

Infrastructure Master

Farklı alanlardan gelen kullanıcıların SID numarası ile ilgili ayarlamalarını yapar. Ayrıca Global Catalog sunucusuyla replikasyonu sağlar.

PDC Emulatör

Ağdaki DC’ler arasında replikasyonu oluşturur. Diğer bir görevi de Windows oturumlarını kontrol etmektir.

Active Directory Yapısı

Domain

Active Directory’nin en başlıca bileşenidir. Domain, sistem yöneticisi tarafından eşsiz bir ad seçilerek oluşturulmalıdır. Her Domain, kendine özgü bir güvenlik yapısına sahiptir. Domain aynı zamanda replikasyon birimi olarak da bilinir.

Organizational Unit

Domain içerisindeki kullanıcıları, grupları veya bilgisayarları organize eder. Ayrıca objeleri gruplamak için de kullanabilirsiniz.

Tree ve Forest

Kök Domain’den sonra oluşturulan yeni ek Domain’ler, dizinin mantıksal Tree veya Forest yapısını oluşturur.

Global Catalog

Global Catalog içinde Forest içerisinde yer alan her objeyi bulundurur. Global Catalog Server’larda saklanır. Global Catalog, Active Directory objeleri hakkında bilgiler verir.

Active Directory Schema

Bütün objelere ait bilgileri içerisinde barındırır. Forest içerisinde sadece bir tane Schema bulunur. Bütün obje bilgileri burada bulunan Schema üzerine yazılır. Schema bilgileri, Active Directory veritabanında saklanır.

 

Lightweight Directory Access Protocol (LDAP)

Active Directory içerisinde sorgulama ve güncelleme için kullanılır. Lightweight Directory Access Protocol ile Active Directory objelerini, Organizational Unit ve Common Name kullanarak yeniden tanımlamak mümkündür.

Active Directory Fiziksel Yapısı

Active Directory içerisinde fiziksel yapı, mantıksal yapıdan tamamen bağımsızdır. Fiziksel yapı sayesinde network trafiğinin kontrolü ve konfigürasyonunu gerçekleştirmek mümkündür. Domain Controller ve Site’lar, Active Directory’nin fiziksel yapısını oluşturur.

Domain Controller

Domain Controller bir sunucudur. Üzerinde Active Directory veritabanının bir kopyasını bulundurur. Domain’de yapılan değişiklikler Domain Controller üzerinde gerçekleşir. Daha sonra ise Domain’de bulunan bütün Domain Controller’lar yapılan değişikliği replikasyon aracılığıyla birbirlerine kopyalarlar. Domain Controller’lar içerisinde dizin bilgisini bulundururlar. Ayrıca kullanıcıların logon işlemlerini, kimlik doğrulama işlemlerini ve dizin arama işlemlerini yürütmekte rol oynarlar. Bir Domain içerisinde birden fazla Domain Controller barındırabilir. Bunun amacı hem hata toleransını sağlamak hem de Domain Controller’lar arasında yük dağılımı sağlanmasını gerçekleştirmektir.

Sites

Replikaston trafiğini optimize etme görevini üstlenir. Ayrıca kullanıcıların en hızlı ve aynı zamanda güvenilir bağlantı aracılığıyla doğru Domain Controller’ı bulabilmelerini sağlar.

 

Active Directory ve DNS

 

Windows Server sisteminin en önemli özelliği bu ikisinin entegrasyonudur. Active Directory’nin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için bazı şartlar vardır. Bunlardan biri Active Directory’nin DNS sunucularının SRV kayıtlarını eksiksiz bir şekilde barındırmasıdır. Windows Server, DNS bilgilerinin Active Directory veri tabanıyla birleşik olarak saklanmasına olanak sağlar.

 

660-327-3954

 

İnternet ortamı içinde görsel anlamda özgünlük ve göze hitap etmek, siteler arasındaki en önemli ayrım durumlarından biri olarak kabul edilir. Kimi zaman oldukça kaliteli bilgiler aktaran web siteleri okunamaz halde olduğu için çok fazla rağbet görmezken, içerisinde geç ve daha az güncellenen bilgilere yer veren bir başka site görsel tasarımı sayesinde yapmış olduğu vurgularla beraber ziyaretçi çekiyor ve kullanıcılarının ilgi odağı haline gelebiliyor. İmaj devrinde yaşamakta olduğumuz 2000’li yıllarda bunların oldukça normal bir durum olduğunu kabul etmek ve gereken önlemleri almak, alabileceğimiz ilk önlemler arasında bulunmaktadır. Kurumsal web tasarım çalışmalarımızda kreatif web tasarım yapmayı ve güvenirliliği en önemli prensiplerimiz olarak görmekteyiz. Güvenli bir iş teslim etmenin ve özgün olmanın ne anlama geldiğini biliyor ve sizler de bu konudaki referanslarımızı uygun bir şekilde sunmaktan gurur duyuyoruz.

Web tasarımı alanındaki kalite ve özgünlük, genel olarak yeniliklere ayak uydurabilmeyi ve kreatif çalışma prensiplerinin oturmuş olmasına bağlıdır. Sektör içerisinde son zamanlarda ortaya çıkan yenilikler arasında sayabileceğimiz HTML5 ve CSS3 gibi trendlerin sitenize uygulanması, mobil uyumlu web tasarım, kuşkusuz trafik artışına ve müşteri sadakatine de etki edecek, böylece aynı alanda rekabet ettiğiniz web sitelerinden çok daha önde yer alabilmenizi sağlayacaktır.

İnternet sitenizin iyi bir web tasarımına sahip olması şirketinizin imajını sağlamlaştırır

Kreatif çalışma ise sizlerin de önerisiyle şekillendirdiğimiz işlemler sayesinde daha da somutlaşmaktadır. Sizlere hem rakiplerinizden çok daha iyi tasarıma sahip, hem de isteklerinizi, görüş ve önerileriniz doğrultusunda web siteleri tasarlayarak son hallerini vermek ve yayına almak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız şekilde sürdürüyoruz. Sürekli yenilenme ve sürekli bir adım önde olmak çabası, hem şirketinizin imajının daha sağlam olmasını sağlayacak, hem de sizlerin iç işleyişinize enerji ve canlılık getirecektir. Ücretli ve kendi domainine sahip olan web sitelerinin kurulumu, pek çok kişi için fazla aşama barındırdığından dolayı düşünülen işlemler arasında bulunmakta. Kaliteli bir hosting tercihi yapılması, doğru domainin satın alınması ve hostingin bulunduğu name serverlar içerisinde tanımlanması, en sonunda da stabil bir biçimde çalışabilmesinin sağlanması, idaresi çoğu zaman basit olmayan işler olarak bilinmektedir.

Bir internet sitesinin kurulumundan sonra en önemli ihtiyaç, sürekli bir şekilde ulaşılabilir olması ve kullanıcılarına beklenenin üzerinde bir hız sağlamasıdır. Kurumsal web hosting hizmetinin verilmesindeki en önemli kriterlerden birisi budur. İster php hosting hizmeti alın, isterse çalışmalarınızı linux hosting sistemi üzerinden yürütün, bu ilkeyi en önemli prensiplerimizden biri olarak görmekteyiz. Hem domaininizin alınması ve daha sonra web hosting alanına entegre edilmesi, hem de aldığınız hosting hizmetinin sürekli olarak stabil bir biçimde çalışmasının sağlanması işlemleri bir arada yürütülmektedir. İster sitenizin önceden almış olduğunuz bir web alanından taşınmasını isterseniz sıfırdan kurulum yapılmasını talep edebilirsiniz, gerekli departmanda bulunan çalışanlarımız bu hizmeti de noksansız bir şekilde özellikle yapılması gereken işlemler ve isteklerinizin doğrultusunda yerine getireceklerdir.

Web sitesi öncelikli olarak şirketinizin en iyi reklam aracıdır

Kurumsal bir internet sitesine sahip olmak ve bu sayfanın sürekli olarak stabil bir biçimde çalışmasını sağlamak, şirketinizin daha fazla tanınmasını ve hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmesini sağlar. Böylece iş yoğunluğunuza da katkıda bulunacak olan site hizmetinin kurulumu, bahsettiğimiz kitleye ulaşmak bakımından daha da ciddiyet gerektiren ve önemli bir iş haline gelir. Kurumsal kimliğinize ve hedef kitlenize uygun olarak hazırlanan bir web tasarım, şirketinize ve dolayısı ile size sayısız faydalar sağlamaktadır.

Profesyonel olarak hazırlanmış bir web sitesi öncelikli olarak firmanızın en iyi reklam aracıdır. Çünkü kurumsal web siteniz ile daha çok sayıda kişiye ulaşma olanağı bulacak ve böylece potansiyel müşteri sayınızı arttırabileceksiniz. Web sitenizin sayesinde firmanızın ulaşılabilirliği artar ve müşterileriniz istedikleri zaman kurumunuz hakkında bilgi sahibi olma imkanı elde eder.

İyi hazırlanmış olan bir web tasarım sayesinde satış rakamlarınızı arttırabilirsiniz

Web sitesi sahibi bir firma, nerede olursa olsun tüm müşterilerine eşit uzaklıkta olma fırsatını yakalar. 7/24 ulaşılabilecek bir web sitesi ile kampanyalarınız, ürünleriniz ve hedef kitlenize iletmek istediğiniz tüm bilgileri kolay bir şekilde ulaştırma şansınız olacaktır. İyi bir SEO çalışması ile hazırlanan web tasarım ile arama motorlarında en üst sıralarda yerinizi alarak ününüzü arttırabilirsiniz. İnternet üzerinde firmanızın ve ürünlerinizin tanıtımını yapmanızın yanı sıra e-ticaret sistemi sayesinde ürünlerinizi kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. Bu şekilde satış rakamlarınızı arttırabilir ve tanıtım masraflarınızı da azaltabilirsiniz

Pc Ve Laptop Onarım Ve Bakım İşlemleri

PC Onarım

Teknoloji gün geçtikçe gelişmekte ve yayılmaktadır. Bununla birlikte teknolojik aletler de farklı ihtiyaçları karşılamak için geliştirilmektedir. Geçmişte bu aletler sayılı iken, günümüzde bu sayı oldukça fazla oranlardadır. İnternet kullanım alanının artması ile özellikle PC kullanımı hızla yayılmaktadır. Günümüzde internet evlerde, iş yerlerinde, okullarda ve doğal olarak insanların yaşadıkları her yerde kullanılmaktadır. Bu nedenle PC kullanımı da internet kadar her yere yayılmış durumdadır. PC de diğer teknolojik aletler gibi; zaman zaman bozulmalara neden olabilmektedir.

Pc’ nin iç ya da dış parçalarının veya sisteminin bozulması durumunda, bu bozulmayı ortadan kaldırarak eski haline getirme işlemine PC onarımı denilmektedir. Birçok firma bu bozulmalar için geçici onarım işlemleri yaparak kullanıcıya sunmaktadır. Ancak en kısa zamanda bu bozulma tekrar yaşanmaktadır ve pc nin iç durumuna yanlış etki ile daha büyük sorunlar yaşatmaktadır. Hasarın boyutuna göre pc bozularak tamamen kullanım dışı da olabilmektedir. İşte burada 2816109385 uygulamalarının önemi ortaya çıkmaktadır. Bu uygulamaların bilen kişiler tarafından yapılması, ilerleyen zamanlardaki bozulmaları engellemektedir. Bu nedenle teknolojik aletlerin, özellikle de PC onarımının, işi gerçekten bilen kişilerce yapılması gerekmektedir.

Firma olarak bu durumu hedef almakta ve pc onarım konusunda güven vermekteyiz. PC hem dış hem de iç özellikleri bakımından bir takım bilgiler gerektiren bir alettir. Monitör, klavye, ekran, kasa gibi dış parçalarının yanında iç parçaları ve sistemi de firmamız çalışanları tarafından iyi bilinmektedir. Özellikle anakart, veri kurtarma gibi iç durumu bilirkişiler tarafından onarılmaktadır. PC’nin uzman ekip tarafından onarılması, çabuk bozulmayı önleyerek uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Böylelikle PC bozulmalarından kaynaklanan zaman kaybı gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Bu da manevi anlamda bir kazanç sağladığı gibi maddi anlamda da bir kazanç sağlamak demektir. Çünkü bozulan PC’nin içerisindeki bilgiler silinmekte ve bu da birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için pc onarım ve bakım uygulamaları yapılmaktadır.

Laptop Bakım

PC’ nin bazı özelliklerinden dolayı taşınmasının zor olduğu herkes tarafından bilinen ve şikayet edilen bir durumdur. Bu nedenle teknolojinin imkanlarından faydalanılarak laptoplar ortaya çıkmıştır. Bilişim şirketleri bu laptopları farklı boyut ve özelliklerde tasarlamışlardır. Laptopların en büyük özelliği taşınabilir durumda olmasıdır. Çünkü insanlar laptopu sadece internete girmek dışında birçok programı kullanmak için da kullanmaktadırlar. Özellikle iş yerlerinde laptopların büyük önemi bulunmaktadır.

Laptop ile kaydedilen yüzlerce bilgi, kullanan kişinin her an yanında bulunabilir. Bu nedenle laptop oldukça önemli bir teknolojik alettir. Firmamızın hizmet alanlarından biri de laptop bakım işlemleridir. Laptopun taşınabilir olması beraberinde, tehlikelerle karşılaşma riskini de getirmiş durumdadır. Yani bir yerde sabit bırakılmadığı için, birçok durumla karşı karşıya gelebilir ve bu durumlar sonucunda hasar görebilir. Böyle durumlarda gördüğü hasara bağlı olarak onarımı yapılabilir. Bunun yanında laptop bakım ile bu sorunlar karşısında hasar oranının en aza indirebilmektedir. Bunun için laptop bakımı yapılmalı ve laptopun her parçası incelenerek, sağlam olup olmadığı değerlendirilmelidir. Aynı şekilde hasar oranı azaltılmış olur. Firmamız da bu hasarların oluşmaması için laptop bakımlarını özenle yapmaktadır. Bunun için PC ya da laptopu detaylı bir şekilde inceleyerek sorunları ve riskleri incelemekteyiz. Bu gibi teknolojik aletler, faydalı olacak bakım ve onarımı için, mutlaka bilen kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Firmamız da eğitimli ve deneyimli tek servisi ile bakım ve onarım işlerini kuralına göre yapmakta ve bu konuda büyük başarılara imza atmaktadır. Amacımız firma olarak, PC ve laptop kullanıcılarını memnun etmek ve bunun yanında bu alanda hızla ilerlemektir. Özellikle çalışanlarımız pc ve laptop konusunda bir eğitim almış durumdadır. Bu şekilde teknolojik aletlerin bakımı ve onarımı konusunda oldukça bilgi sahibidirler. Bu teknolojik aletlerin bakım ve onarımı firmamız olarak önemli bir konu dahilindedir. Çünkü hayatımızın neredeyse her alanında kullandığımız bu aletler içerisinde birçok bilgi ve özel dosyalar saklamaktadır. Bakımı yapılmamış ya da hasarlar küçük görülerek onarılmamış ise sonrasında büyük sorunlar oluşturabilmektelerdir.

Bu sorunların önüne geçebilmek için, teknik servis elemanlarımız gerekli olan bütün bakım ve onarım uygulamalarını yapmaktadırlar. Bunun yanında firmamız müşteri memnuniyeti ön planda olduğu için güler yüzlü ve çalışkan bir ekip ile ilerlemektedir.

Microsoft Ürünleri Lisanslama

Microsoft Ürünleri Lisanslama

Firmamız lisanslama konusunda kurulduğu seneden bu yana yapmış olduğu çalışmalarda elde ettiği bilgi birikimlerini sürekli olarak yenilenen modelleriyle geliştirmektedir ve her firma için ayrı bir model oluşturarak en ideal ve ekonomik çözümü sunmaktadır. Bu gibi çalışmalarda firmanın ihtiyacı kadar lisansı satın alabilmesi ve uygun lisanslama yapılması hedeflenmekte. Microsoft ile gerçekleştirdiği ortaklık kapsamında en güncel lisanslama modellerini en uygun çözümlerle firmalara özelleştirirken aynı zamanda firma yetkililerini bu konuda da bilgilendirmektedir.

Satın alarak sınırsız sahip olacağınız bilgisayar ya da sunucu birimlerinden farklı olarak, yazılımlar lisanslama anlaşmaları üzerinden satılmaktadır. Microsoft yazılım lisansı, size belli bir yazılımı kullanabilme hakkı sağlarken bu yazılımları nasıl kullanabileceğinizi de tanımlamaktadır.

Microsoft Lisanslama Modelleri

OEM Lisans: Bilgisayar üretmekte olan firmalara, imal ettikleri yeni bilgisayarlarla beraber, önceden yüklenmesi için sunulur. OEM Lisansı yalnızca yüklü olduğu bilgisayara ait olan bir lisanstır, bu sebeple her yeni bilgisayar ile beraber ayrı OEM lisansı alınmalıdır. Ayrıca Orjinallik Sertifikası etiketinin ise makine üzerine yapıştırılmış olması gerekir.

Kişiye veya kuruluşa ait olmayan OEM lisansı, üstünde bulunduğu makineden, bir diğer makineye aktarılamaz, lisans kendi ömrünü ait olduğu bilgisayar üzerinde doldurmaktadır. Örnek olarak kullandığınız bilgisayarda Windows 98 yüklü ise, güncelleme lisanslama metodu olarak Kutu veya Open lisansını tercih etmeniz gerekmektedir. OEM lisansı yeni bir bilgisayarla birlikte satın alındığında görülecektir ki, başka tüm yazılım ürünleri içerisinde en uygun fiyata sahip olan lisanstır. Bilgisayar satın aldığınızda üzerinde OEM lisansı olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. OEM lisansına sahip olan bilgisayarlara toplu kurulum yerine tek tek CD ile kurulum yapılmaktadır.

Kutu Lisans: Perakende yöntemiyle, teknoloji marketlerinde satılmakta olan ve kutu ürünler içerisinden çıkan bir lisanstır. Aynı lisans ise birden fazla bilgisayarda kullanılamamaktadır. Ürün, kurulumu yapacağınız bir CD ile birlikte gelir. Bu ürünün lisansını kanıtlamak için bunların saklanması gerekmektedir: Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi (EULA), Orjinal CD, Ürün faturasının kopyası, Ürün kutusu, Ürün kutusu veya CD’si tek başına lisans olarak geçerli değildir.

Birden fazla bilgisayara sahip olan firmalar için en uygun lisanslama modeli OPEN Lisanstır

OPEN Lisans: Lisanslanacak olan bilgisayar sayısı iki ya da daha fazla olan firmalar için en uygun lisanslama modelidir. En az 5 tane lisansla OPEN lisanslama yapılabilmektedir. (Örneğin 3 Windows CAL+ 2 Office olabilir). OPEN Lisanslama yoluyla, birden fazla bilgisayara aynı CD’den yükleme yapılabilmektedir; böylelikle hem maliyet düşürülür, hem de lisans yönetimine harcanmakta olan zamandan tasarruf edilmektedir. OPEN Lisans, firmaya özel (sadece alımı yapmakta olan firmaya ait olan) nitelikte bir belgedir; istendiği takdirde, uygulamanın firmaya ait olan bir makineden kaldırılıp başka bir makineye yüklenmesine olanak tanımaktadır.

Open Lisans ile alım yapıldığında, firma isterse alt sürümleri kullanmaya devam edebilir. Aktif otorizasyon numarasıyla ek alım yapabilir. Open lisanslama yöntemi firmaların ihtiyaçlarına göre başka program seçenekleri sunmaktadır (Taksitle satın alma, Kiralama gibi). Open Lisansı satın alan müşterilerin, aktivasyon doğrulaması için ise /eopen.microsoft.com web sitesini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Windows bilgisayar işletim sistemi lisansına ait olmak üzere, Open Lisansıyla sadece Yükseltme Sürümü edinilebilmektedir. Eğer bilgisayarda lisanslı bir Windows yazılımı bulunmuyorsa bilgisayarı lisanslama için GGK lisansı satın alınması gerekir.

GGK (Get Genuine Kit): Üzerinde Orijinal Windows İşletim sistemi lisansı yer almayan bilgisayarlar için kullanılan bu ürün yoluyla son kullanıcılar, mevcut kurulumlarını yeniden yüklemek zorunda olmadan Windows’larını etkinleştirebilmektedirler. Aynı şekilde ise toplu biçimde alım yapmak isteyen firma kullanıcıları da GGA Anlaşmasını (Get Genuine Agreement) imzalayarak bir CD ile kurulum yapabilmektedirler.

Yazılım Güvencesi: Yazılım güvencesi, Open Lisans anlaşması boyunca yeni versiyon yüklemeyi ve mevcut versiyonu güncel tutmayı olanaklı kılmaktadır. Alımı yapılmış olan ürünlere bağlı olarak, teknik destek alma ve ek kullanım haklarını elde etme avantajlardan da yararlanılabilmektedir. Ürün alımı yapılırken, ilgili müşteri temsilcinizden Yazılım Güvencesi ve beraberinde ne gibi yararları sağlayabileceğini sorup öğrenebilirsiniz.

Lisanslamanın faydaları

Kutu ve OEM lisans methodu ile lisans alımı yaptığınız ürün için de Yazılım Güvencesini 90 gün içinde alabilirsiniz fakat Open Lisans’da ürünü alırken satın almış olmanız gerekiyor. Doğru lisanslama tasarruf etmenize yardımcı olmaktadır.

Office 365 Kurulum Teknik Destek İşlemleri

 

Microsoft 365 nedir?

Microsoft 365 Office programı ne işe yarar, neden ihtiyaç duyulur, ne gibi faydaları mevcuttur, office 365 kurulum ücretli midir, hangi alanlarda kullanılır, Türkçe sürümü var mıdır? 973-665-1708 için günümüzde en çok sorulan sorular özetle bunlardır. Microsoft 365 Office, dünyanın en büyük bilgisayar şirketi olan Microsoft’un platform çözümüdür. Günümüzde bir milyara yakın bilgisayar, tablet bilgisayar, laptop ve akıllı cep telefonu kullanıcısı işlerini ve eğlence isteğini bu platform sayesinde yerine getirmektedir. Özetle dünyanın en yaygın sistemlerinden biridir.

İsmindeki 365 rakamı ne anlama gelmektedir?

İsminin 365 olması bir yılda bulunan gün sayısına ithafendir. Ürün, her anınızda yanınızda olabileceği için bu rakamla isimlendirilmiştir. Hem tablet, hem telefon, hem laptop hem de masaüstü bilgisayarınızdan (kısaca internetin olduğu her yerden) erişebildiğiniz için adının da hakkını vermektedir.

Microsoft 365 Office ne işe yarar?

Microsoft firmasının sahibi olduğu Office 365, kısaca elektronik postalarınıza, çalışma takviminize, rezervasyon ve hatırlatmalarınıza, görüntülü toplantılarınıza, bunun yanı sıra Microsoft’un programları olan Word Office’e, Excel hesaplamalar ekranına, slayt gösterileri ve veya sunumlar hazırlayabileceğiniz Power Point ve bunun gibi programlara anında ulaşabileceğiniz, aynı zamanda görüntülü sohbet edebileceğiniz, bütün dosyalarınızı çok yüksek bir hafıza dahilinde toplayabileceğiniz bulut alanıdır. Bulut, her türlü dökümanı toplayabileceğiniz donanımlı bir platformdur. Ä°ngilizce olarak Cloud şeklinde ifade edilmektedir.

Hangi aplikasyonlar ücretlidir, hangileri ücretsizdir?

Microsoft’un en donanımlı ürünlerinin başında gelen 365 Office’i firmamız tarafından sorunsuz ve de oldukça hızlı bir şekilde bilgisayarınıza dahil edebilirsiniz. office 365 kurulum sayesinde, yalnızca kullandığınız kişi müddetince ödeme yaparak sırasıyla; Microsoft Exchange Online, Microsoft Lync, Microsoft Share Point Online ve Office Web Apps gibi iş dünyası uygulamalarından faydalanmanız son derece mümkündür. Günümüzde milyonlarca büyük şirket bu program sayesinde binlerce dosyayı tek bir alanda toplamaktadır. Bu sayılan uygulamaların istediğiniz sene sürümüne geçmeniz de olasıdır. Ä°ster son sürümünü, ister daha alışkın olduğunuz eski bir sürümü çalışmalarınız için kullanabilirsiniz. Bir sürümü denedikten sonra memnun kalmadığınız takdirdeyse hiçbir ücret farkı ödemeden eski veya yeni bir sürüme de geçiş yapabilirsiniz.

Herkes Microsoft 365 Office’i ortak olarak kullanabilir mi?

Bütün bunların yanı sıra Microsoft 365 ile istediğiniz bir ekiple eş zamanlı veya farklı zaman içinde ortak olarak da kullanabilirsiniz. Ürünü hem mobil olarak cep telefonunuzdan, tabletinizden ya da laptop ve masa üstü bilgisayarınızdan sorun yaşamaksızın kullanabilirsiniz.

Web sitenizi yaratabilirsiniz

Office 365’in bir diğer dikkat çekici özelliği ise web sitesi ayrıcalığıdır. Bu paket sayesinde dilediğiniz özelliklere sahip bir web sitesi oluşturabilir, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bunun için paketin içinde bulunan Microsoft 365 Share Point programından yararlanabilirsiniz. Program profesyonel bir web sitesi yaratımında 2017 yılına kadar geliştirilmiş her türlü özelliğe sahiptir. Ayrıca oldukça kolay ve yapıcıdır. 365 ürünü, plan plan ayrılmıştır. Buna göre Plan E 3 paketi içinde şu servis ve aplikasyonlar yer almaktadır:

– Azure Rights Management

– Office 365 Pro Plus

– Office Online

Üründe Plan 2 adlı pakette ise iş hayatı ve profesyonel çalışma alanı ile ilgili şu servis ve aplikasyonları bulabilirsiniz:

– Lync Online

– SharePoint Online

– Exchange Online

1 TB alan bedava alan

Office 365’i satın aldığınızda otomatik olarak 1 TB One Drive alanınızı kullanmaya başlayabilir, burada ücretsiz olarak istediğiniz dosya türlerini sonsuza kadar depolayabilirsiniz.

Kafanıza takılan her soruyu sorabilirsiniz

Firmamızdan Microsoft 365’i satın aldığınız takdirde kafanıza takılan her soruyu anında online müşteri hizmetlerinden sorabilir, merak ettiğiniz konularda danışabilirsiniz. Ürünü geliştirmek açısından talep ve önerilerinizi de firmamız aracılığıyla iletebilirsiniz.

Bilgisayarınıza zarar vermeyin

Programın onlarca dil seçeneği olduğu gibi tamamiyle Türkçe hizmeti veren sistemi de mevcuttur. Tercih tamamen sizindir. Microsoft 365’i tam donanımlı kullanabilmek, yasal sorunlarla karşılaşmamak ve bilgisayarınıza geri dönülmez zararlar verebilecek virüslerle karşılaşmamak için firmamızdan satın almanızı tavsiye ederiz.

Öğretmen ve öğrencilere ücretsiz

Office 365 programı öğretmen, öğrenci ve okullara ücretsiz olarak verilmektedir. Bunun için sonu “edu.tr” olan bir mail adresinizin olması yeterlidir. Aynı şekilde Microsoft 365’i ücretsiz edindiğinizde de otomatik olarak 1 TB büyüklüğündeki One Drive hesabınız aktive edilebilmektedir.

Verilerin Güvenliğinin Sağlanması

Veri güvenliği, kurumların özel bilgilerinin ikinci bir elin müdahale etmemesi için alınan bir önlemdir. Kurumlarda teknolojik gelişimle birlikte bazı riskler ortaya çıkmıştır. Özellikle de daha rahat veri paylaşımının yapıldığı mobil kullanımında böyle bir durum söz konusudur. Çoğu yerde verilerimizi saklamak için şifreleme yöntemini tercih ederiz. Ne kadar şifreleme yöntemi kullanılsa da, yine de veri güvenliği konusunda şüphe söz konusu olabiliyor.

DLP ( Veri Sızıntısı Önleme )

Geliştirilen bu sistemde amaç kurumun kendine ait olan özel verilerinin kurum dışına çıkmasını engellemektir. Bu sistemde mail, Messenger gibi iletilerin; PC, Flash Bellek gibi kullanılan ortamlarda veri güvenliği amaçlanır. Veriyi koruma altına almak ve tespitinin sağlanması için burada “ deep content analysis ” dediğimiz bazı teknikler kullanılır. Bu teknikle veri sızıntısının önüne geçmiş olunur.

Veri Sınıflandırma Neden Yapılır?

Günümüzde zaman ilerledikçe gittikçe biriken verileri toparlamak bir hayli zor duruma gelecektir. Biriken bu verileri bir arada tutmak için kontrol altına alınması gerekir ve bir sınıflamaya ihtiyaç duyulur. Kurumların farklı ortamlarda bulunan bu verileri kritiklik gibi seviyelere ayırarak sınıflama yapması gerekmektedir. Bütün bunlar yapılırken kritik seviyelerinde bulunan bu verilerin titizlikle korunması gerekmektedir. Aslında bütün bunlar veri sınıflandırma yöntemiyle yapılırsa daha kolay kontrol altında tutulacaktır. Kurumlardaki veri sızıntılarını engellemek için verilerin sınıflandırması gibi uygulamaları yaygınlaştırarak kritik seviyedeki verilerin korunması ve kontrol altına alınması sağlanmaktadır. Alınan bu önlem dışında ikinci bir elin bu verilere ulaşmasını engellemek için başka önlemlerde alınması gerekmektedir. Bütün bu önlemlerin alınması durumunda yine de ikinci bir elin bu verilere az da olsa ulaşma imkanı vardır. Burada önemli olan bu verilere ne olursa olsun kurum dışından erişimi engellemektir. Her ne olursa olsun kritik seviyedeki verilerin kurum dışından istenmeyen ikinci bir kişinin eline geçmesi durumunda dahi bu verilerin korunmasının

sağlaması gerekmektedir. İşte burada devreye kriptolama ve tokenization teknolojileri girmektedir.

Hassas bilgilerin saklanması ve şifreleme yapılan işlemleri güvenli hale getirmek için HSM adı verilen cihaz tasarlanmıştır. Tasarlanan bu cihaz dışında veri tabanının şifrelenmesi, online bankacılık, EFT işlemleri ve benzeri işlemlerin kullanım alanına sahiptir. Bu cihazlar PCI DSS, SOX gibi kriterlere sahip oldukları ve dakikada atacakları imza sayısının çokluğundan dolayı tercih edilmektedir. Hem güvenlik nedeniyle hem de performans açısından geliştirilen bu cihazlar kurumlar için önemi büyüktür.

PCI DSS standardı açısından, hassas bilgi yönünden önemli bir yeri olan kredi kartları, korunması gereken veriler içermektedir. Sadece PCI DSS standardına uyum için değil de, kurumun itibarını kurtarmak ve hırsızlığa karşı önlem almak için bu kritik verilerin korunması şarttır. Bu çözüm yolları kurum sisteminde bulunan mailleri, T.C kimlik numarası, veri tabanı hatta ve hatta tüm bilgileri korumak için önlem almanız konusunda size yardımcı olur.

Güvenli Dosya Paylaşımı Hususunda

Güvenli dosya paylaşımı her kurumun diğer kurumlarla işleyişini sürdürmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Bu durum kurumlar arasında doğaldır ve bu bilgilerin başkalarının eline geçmemesi önemli bu husustur. Kurumlar arası paylaşılan veya müşteri ile paylaşılan bu veriler yukarıda saydığımız çözüm sayesinde BT biriminin kontrolünde rahatlıkla paylaşımı yapılabilir.

Nedir bu çözüm önerileri

– Gelecek olan tehditlere karşı kritik verilerin sınıflandırılması.

– Phishing saldırı, IP spoofing saldırı, şifre kırma sistemleri, DoS saldırıları gibi saldırı yöntemlerine karşı geliştirilen çözümlerle önlem almak.

– Kullanıcıya bu konuda gerekli eğitimin verilmesi.

– Verilerde ulaşılması ve kırılması zor şifrelerin kullanılması.

– Şifre oluştururken bazı kriterlere dikkat edilmesi ( mesela ardışık sayı sistemi 135, 3579 veya birbirini izleye sayı sistemi 123456789 veya önemli tarihler 1453 – 1402 – 1071 kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Genellikle en az 8 karakterden oluşmalı ve içerisinde büyük, küçük harf ve sayılar olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca özel karakter kullanılmasında da fayda vardır. Daha çok uzun şifreler tercih edilmelidir. )

– Düzenli bir şekilde belli aralıklarla şifrelerin değiştirilmesinde fayda vardır. Bunun dışında kesinlikle şifreyi herhangi bir gönderide paylaşılmaması gerekmektedir.

– Şifreleme konusunda akıllı kartlarda kullanılabilir. Bunun dışında parmak izi, yüz tanıma gibi bedensel özelliklerde şifre olarak kullanılabilir.

(669) 350-7697

Bilgisayarı kilitleyerek sahibinden fidye isteyen virüs yazılımlarına bir yenisi eklendi. ‘Bad Rabbit’ (kötü tavşan) adlı virüsün Rusya ve Ukrayna’nın ardından Türkiye ve Almanya’ya da yayılmaya başladığı bildirildi. Bilgisayarı açmanın bedeli ise yaklaşık 300 dolar.

İnternet ağlarında son derece tehlikeli yeni bir fidye yazılımının ortaya çıktığı, 206-956-9725’daki İnterfaks haber ajansı sisteminin ve yine Rusya’da yayın yapan Fontanka gazetesi bilgisayarlarının kilitlenmesiyle ortaya çıktı. 23 Ekim’de başlayan saldırı kısa sürede Ukrayna’da Enformasyon Bakanlığı, Sivil Havacılık, Kiev Metrosu ve Odessa Havalimanı bilgisayarlarını kilitledi.

Önceki fidye yazılımı ‘ExPetr’e benzeyen, ancak yakalanması çok daha zor olan ‘walking stick’in izin süren ESED antivirüs yazılım şirketiyle Rusya merkezli Group-IB bilgisayar güvenliği şirketi, virüsün ‘Adobe Flash Player’ güncellemesi gibi görünen sahte bir yazılımla gediğini tespit etti.

Virüsün bulaşması durumunda ekrana kırmızı yazılı ‘Bad Rabbit’ uyarısı çıkıyor ve 48 saate ayarlı saat geri saymaya başlıyor. Bilgisayarın sahibine bir site adresi verilerek buraya 0,05 bitcoin (yaklaşık 300 dolar) ödeme yapılması isteniyor. Ödeme yapıldıktan sonra bilgisayarı çözen şifre veriliyor. Ödemenin 48 saat içerisinde yapılmaması durumunda fiyat iki misline çıkıyor. Antivirüs yazılım şirketi Kaspersky Lab ise fidyeci virüsün Rusya ve Ukrayna’nın ardından Türkiye ve Almanya’ya saldırmaya başladığını duyurdu. Ancak Türkiye ve Almanya’ya yönelik saldırıların çok az olduğu da gelen bilgiler arasında.

HABER LİNKİ /www.hurriyet.com.tr/dikkat-bu-virus-turkiyede-de-yayilmaya-basladi-40621535

PC VE LAPTOP BAKIM VE ONARIM İŞLEMLERİ

PC VE LAPTOP BAKIM VE ONARIM İŞLEMLERİ

PC ve Laptop Onarım

İşletmelerde ya da kişisel olarak kullanılan her türlü bilgisayar, kullanım amacına göre çeşitli şekillerde önem arz etmektedir. Bu konuda kişilerin herhangi bir sorun yaşaması, söz konusu cihazların kullanım amaçlarına büyük bir darbe almasına neden olmaktadır. Bu sorunları ister kişisel bilgisayarınız, isterseniz de işletmenize özgü PC ve laptoplarınızda görmeniz sizi sıkıntıya sokacaktır. İşte bu nedenle firmamız sizlere her türlü alanda ve hangi kullanım amacına sahip olursa olsun Pc ve Laptop onarım hizmetleri sunmaktadır. Bu sayede sorunlarınızın en kısa süre içerisinde hallolmasına vesile olmaktadır. Öte yandan sorunun tekrar yaşanmaması için kesin çözüm sağlamaktadır.

PC ve Laptop Bakım

PC ve laptoplar, zaman içerisinde mutlaka bakımının yapılması gereken, bununla birlikte önem arz eden cihazlardır. Söz konusu cihazların zaman içerisinde herhangi bir soruna ya da çalışmasına engel bir durumla karşılaşmaması adına bakımlarının periyodik olarak yapılması oldukça önemlidir. Öte yandan yapılan bu Pc ve laptop bakım işlemleri, söz konusu cihazlarının daha uzun ömürlü hizmet vermesine neden olacaktır. Performans anlamında da hem size hem de işletmenize katkı sağlayacak bu bakımlar, cihazlarınızın işlevlerini daha hızlı yerine getirmesine vesile olacaktır. Bu konuda firmamızdan alacağınız destekler sayesinde cihazlarınızın eskisinden daha iyi çalışmasına neden olacaktır. Gerekli olan bu işlemler kısa süre içerisinde ve sorun teşkil etmeden firmamız tarafından gerçekleşmektedir.

PC ve Laptop Bakımlarının Faydaları

Sürekli olarak belirli bir amaç için kullanılan bu cihazlar, elbette zaman içerisinde bazı tehlikelerle karşılaşacaktır. Bunun yanı sıra söz konusu cihazların zaman içerisinde bilgi birikimi nedeniyle de ağırlaşması ya da yavaşlaması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.  Bunun yanı sıra herhangi bir bakımı yapılmayan PC ve laptop, zaman içerisinde ömrünü doldurabilmektedir. Bu gibi sorunların giderilmesi adına sizlere sunmuş olduğumuz PC ve laptop bakımlarının faydaları sandığınızdan daha fazladır. Bu bakımlar olası tehlikelere karşı korunmanızı, bilgi yükünün hafiflemesini, yeni ve güncel olmanızı, personelinizin hızlanmasını ve daha verimli çalışmalar elde etmenizi sağlayacaktır.

PC ve Laptop Bakım ve Onarım Fiyatları

Bilindiği üzere birçok bilgisayar firması, herhangi bir işlem yapmasa bile pc ya da laptopların bakımı konusunda oldukça yüksek meblağlar talep etmektedir. Kişisel bilgisayarlar için bu rakamlar biraz alt seviyede görülürken, işletme bilgisayarları için bu fiyatlar son derece yüksek rakamları bulabilmektedir. İşte tam da bu konuda firmamız siz değerli müşterilerimize Pc ve laptop bakım ve onarım fiyatları konusunda oldukça uygun rakamlar sunarak, bu konuda herhangi bir zorluk yaşamamanıza olanak sağlamaktadır. Öte yandan profesyonel olarak sunmuş olduğumuz hizmetlerimiz sayesinde cihazlarınızın herhangi bir sorunla karşılaşmayacağının garantisini vermektedir. Sizde bakım ve onarım işlemlerimizden uygun fiyatlarla yararlanarak, bu konuda diğer firmalara nazaran firmamızın farkını hissedebilirsiniz.

Pc ve Laptop Bakım ve Onarım Hizmetlerimiz

Firmamız her türlü pc ve laptop cihazlarınıza bakım ve onarım hizmetlerini oldukça uygun fiyatlara sunmaktadır diyebiliriz. Bunların dışında hizmetlerimiz bireysel olarak gerçekleşmekte ve cihazlarınız ile birebir olarak ilgilenmekteyiz. Gerekli işlemleri ve adımları dikkatle ve titizlikle yürütmekteyiz. Gerektiği yerde bütçenizi düşünmekte ve gerektiği yerde de cihazlarınızı düşünmekteyiz. Bu sayede cihazlarınız için her zaman en iyi hizmeti sunmaktayız. Firmamız, Pc ve laptop tamiri ve bakımı konusunda oldukça yetenekli ve bir o kadar da tecrübeleri elemanlara sahiptir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamanıza mahal vermemekte olduğumuzu söyleyebiliriz.

Laptop Fan Temizliği Hizmetlerimiz

Laptop yani diz üstü bilgisayarların en büyük sorunlarından biri fan kirlenmesidir. Fanı kirlene bu cihazlar kısa süre içerisinde hem işlemcisinde hem de kendisinde genel olarak çeşitli sorunlar arz etmektedir. Bu nedenle cihazların kısa süre içerisinde laptop fan temizliği işleminden geçmesi gerekmektedir. Aksi halde cihazlar gün geçtikçe daha da fazla hasara uğramaktadır. Cihazlarınızın fan temizliğini dikkatli bir şekilde yaparak, bunun yanı sıra termal macunlarını yeniliyor ve ardından işlemcinizin yeterli derecede soğutularak, hızlı bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz. Bu sayede cihazlarınızın uzun vadede korunaklı ve son derece verimli çalışmasına neden oluyoruz. Üstelik söz konusu hizmeti son derece uygun fiyatlara sizlere sunuyoruz.

YEDEKLEME ÇÖZÜMLERİ

Veri Depolama ve Yedekleme Çözümleri

İnsanlar, kişisel veya işletmeleri adına teknolojik cihazlarında birçok veri barındırıyor. Bu veriler zamanla yer kapladıkları için ya silinmesi ya da bir yerde muhafaza edilmesi gerekiyor. İşte tam da bu konuda işletmelerin ya da kişisel verilerinizin koruması adına yedekleme çözümleri ön plana çıkıyor. Bu verilerin bir yerde depolanması ve söz konusu verilerin güvenle saklanabilmesi oldukça büyük bir önem taşıyor. Bunun yanı sıra sürekli olarak yedekleme sağlanması ve hatta yedeklemenin bile yedeklenmesi verilerin saklanması hususunda hayati bir önem taşıyor. Hal böyle olunca hem depolama alanı gereksinimi hem de yedekleme çözümleri daha çok ön plana çıkıyor.

Yedekleme Yazılımları

Verilerinizin yedeklenmesi ve güvenle saklanabilmesi adına birçok yazılım bulunuyor. Bu yazılımlar sayesinde periyodik olarak yedekleme alınıyor ve verileriniz bu sayede herhangi bir kayba uğramıyor. Bunun yanı sıra verilerin herhangi bir sızıntı ya da dışarıdan müdahale ile karşılaşmaması adına yine söz konusu yedekleme yazılımları büyük bir önem taşıyor. Bu konuda büyük firmaların geliştirdiği ve dünya çapında kullanılan birçok yazılım yer alıyor. Ancak bu yazılımlar arasında sadece birkaçı ön plana çıkıyor. NetApp: Metro Cluster, NetApp: SnapManager Ailesi, EMC, CA ArcServe, Symantec, HP: Data Protector gibi yazılımlar, hem en çok bilinen hem de en çok kullanılan veri yedekleme yazılımları konusunda ön plana çıkıyor.

Yedeklemenin Önemi

İşletmeler veya firmalar, zaman içerisinde bazı bilgileri depolamak istiyor. Depolanan bu bilgiler bazen depolama aşamasında ve bazen de depolandığı zaman çeşitli kayıplara uğrayabiliyor. Bu kayıpların önemli olarak birçok sebebi bulunuyor. Bu nedenle yedeklemenin önemi işte tam da bu noktada ön plana çıkıyor. Periyodik olarak bir alanda yedeklenen bilgiler veya veriler, herhangi bir kayba uğramadan tekrardan eskisi gibi elinizde oluyor. Bunların yanı sıra işletmelerin olası sebeplerden ötürü veri kaybına uğraması konusunda ise yine yedekleme konusu büyük önem taşıyor. Kısacası yedekleme işlemi sayesinde herhangi bir veri kaybı söz konusu bile olmuyor. Bu sayede risk faktörü tamamen ortadan kalmış oluyor.

Veri Yedekleme Yönetimi

Bilindiği üzere işletmeler genel olarak kendileri için hem özel hem de önem taşıyan birçok veriyi yedekleme ve depolama altına alıyor. Bu sayede veri kaybını önlemek ve verilerin güvence altında tutulmasını sağlamak, herhangi bir risk faktörü teşkil etmeden verilerin saklanması büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak bu verilerin yedeklenmesi veya depolaması sırasında bazı önlemler gerekiyor. Bu önlemlerin sebebi ise söz konusu verilere, izni ve yetkisi olmayan kişilerin erişim sağlayamamasını hedeflemek. Bu konuda çeşitli sınırlamalar, erişim yetkileri ve kişinin veri sınırlaması gibi birçok veri yedekleme yöntemi yer alıyor. Bu nedenle yedeklediğiniz verilerin başkaları tarafından elde edilebilmesi ve yetkisiz olarak kullanılabilmesi söz konusu bile olmuyor.

Yedekleme Hizmetlerimiz

Bir firmanın veri depolaması ve depoladığı bu verilerin ya da hali hazırda kısa vadeli verilerin yedeklenmesi açısından çeşitli hizmetler sunuyoruz. Bilindiği üzere yedekleme konusu firmalar için oldukça büyük bir önem taşıyor. Verilerin saklanması, kayba uğramaması ve güvende tutulması açısından birçok firma, tarafımızdan veri yedekleme hizmeti alıyor. Bu sayede her türlü verisini güvence altında tutuyor ve söz konusu işlemler sırasında herhangi bir sorun dahi yaşamıyor. Veri yedekleme konusunda profesyonel bir hizmet veren firmamız, bu konuda herhangi bir zorluk ya da sorun yaşamadan, verilerinizin rahatlıkla yedeklenmesine olanak sağlıyor diyebiliriz. Gerekli sistemlerimiz ve yazılımlarımız sayesinde verilerinizi son derece sağlıklı bir şekilde koruyoruz.

Yedekleme Çözümlerinin Avantajları

Yedekleme çözümlerinin birçok avantajı bulunmaktadır. İşletmeler, zaman içerisinde fazlasıyla veri ve bilgiye sahip olmaktadırlar. Elbet bu bilgilerin bir yerde depolanması ve yedeklenmesi, bunun yanı sıra kolay ulaşılabilir olması gerekmektedir. Bu verilerin kolay ulaşılabilir olmasının yanı sıra ise mutlaka güvenilir olması gerekmektedir. İşte bu konuda yedekleme çözümlerinin avantajları ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra olabilmesi mümkün kötü durumlar ve veri kayıplarında, bir önceki sisteme dönülmesi için yine yedekleme çözümleri oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra performans ve veri bilgileri hakkında rapor sunma konusunda yine söz konusu çözümler işe yaramaktadır. Zaman kaybı ve iş verimliliği konusunda yedekleme çözümleri oldukça ön plana çıkmaktadır.

smelling-stick

Ağ Yönetimi Nedir?

Kurumlarda, işletmelerde, firmalarda ve daha birçok alanda LAN ve WAN altyapısına bağlı olarak çalışan tüm cihazların, tek bir elde toplanması ve bu el üzerinden hem yönetilmesi hem de kontrol edilmesi 419-265-4194 olarak adlandırılmaktadır. Bu sayede kurum ya da kurumda bulan ve bu ağa bağlı olan tüm aktif cihazların yapıları, dökümleri, adetleri, uzaktan bağlantıları, uzaktan erişim, yönlendirme, analiz ve raporlama gibi birçok konuda katkı sağlamaktadır. Günümüzde orta ve büyük ölçekli işletmelerde söz konusu yönetim fazlasıyla görülmektedir. Ancak bazı küçük ölçekli işletmelerde de görüldüğü olmaktadır. Bu nedenle oldukça fazla bir şekilde tercih edilmektedir.

Ağ Yönetimi Kategorileri

Ağ yönetimini bir başlık altında toplamak pek mantıklı bir fikir değildir. Bu nedenle ağ yönetimi için birden fazla alt başlık bulunabilmektedir. Bunun için sizlere ağ yönetimi kategorileri hakkında bilgi vermek istedik. Fault olarak bilinen ve dilimizde telaffuzu hata yönetimi olarak anılan yönetim, ayar yönetimi, kullanım oranı, faturalandırma yönetimi, performans yönetimi ve güvenlik yönetimi gibi farklı farklı dallara ayrılan birçok ağ yönetiminin olduğunu söyleyebiliriz. Bu dalların ayrılması ve ağ yönetiminin dalları olarak nitelendirilmesi, iş bölümü ya da diğer alanlarda çeşitli kolaylıklar sağlayan önemli bir noktadır. Bunun yanı sıra bu yöntemlerin tek tek ayrıcalıklı durumları ve açıklamaları bulunmaktadır.

Hata Yönetimi

Hata yönetiminin başlığı ile alakadar bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada genel olarak kullanıcıların hataları ya da diğer hatalar en kısa sürede tespit edilmektedir. Ağ bileşenlerinin izlenmesi ve nagios- sunucu ve servis hizmetleri izlenmesi ön plana çıkmaktadır. Çeşitli eklentilerin yazılması da söz konusu olabilmektedir. Basit yollar ile fazlasıyla bilgi edinebilmektedir. Günlük kayıtların toplanması ve bu kayıtların incelenerek, hataların ortaya çıkarılması yine hata yönetimi konusunda ön plana çıkmaktadır. Öte yandan hata yönetimi döngüsü de diğer bir konudur ve yeni, açık, çözüldü ve kapalı gibi aşamalardan oluşmaktadır. Teknik ekibin kendi içindeki iletişimin sağlanması, tüm hataların yönetimi esnasında kayıt aşamaları ve hali hazırda servis alınan dış teknik ekipler ile diyalog halinde olmayı sağlar.

Ayar Yönetimi

Bu yönetim konusunda ise bazı adımlar kayıt altına alınmaktadır ve sürekli olarak raporlama gerektirmektedir. Çünkü birçok işlem değişiklik ya da yapılanma üzerinedir ve bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağa bağlı olan cihazların ve diğer servislerin ayar dosyalarının içinde yapılan değişiklikler kayıt altına alınmak zorundadır. Bu şekilde ise ayar dosyalarının saklanması ve kötü senaryolarda geri dönüşümü sağlanmaktadır. Çeşitli basit yöntemler ile sağlanabilmesi mümkündür. Bunun için bir takım kodlar kullanılabilir. Öte yandan sürüm yönetimi sistemleri sayesinde ayar yönetimi gibi bir konuya dair CVS veya SVN gibi sistemlerde kullanılarak, sorun ortadan kaldırılabilir.

Kullanım Oranı Yönetimi

Bu yönetim biçimi genel olarak anahtarlama cihazı portlarının ya da bağlantı için gerekli olan linklerin kullanım oranlarına dair bilgilerin düzenli ve sistemli olarak kayıt altına alınması, bunun yanı sıra tüm bu işlemlere dair grafiklerin elde edilmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kullanım oranı yönetimi konusunda hataları kim, ne ölçüde ve ne amaçla kullanmış sorularının cevaplarının bulunması için kullanılır. Ortaya çıkan faturaların doğruluğu, ağ bağlantısı için servisler ve diğer kontroller için kullanılmaktadır. Ağ içinde bulunan tüm trafik akışının şema olarak bilgisini verir. Bu nedenle ağ yönetimi konusunda en önemli konulardan biri kullanım oranı yönetimidir ve bu nedenle birçok işlem kayıt altına alınır.

Performans Yönetimi

Ağa bağlı olan tüm cihazların ve servislerin genel olarak grafiksel bir biçimde performanslarını kayıt altına alan bir yönetim biçimidir. Bu nedenle eksik noktaların belirlenmesi ve bu konuda çeşitli adımlar atılması için(714) 775-2729 son derece büyük bir rol oynamaktadır. Paket kaybı, gecikme, CPU yükü, ısı, disk kullanımı gibi her türlü konu performans yönetiminin içerisinde yer almaktadır. Tüm bu noktalar kayıt altına alınmaktadır.

Güvenlik Yönetimi

Ağın temel güvenlik ve diğer konularını ele almaktadır. Ağa bağlı olan cihazların güvenliği, hali hazırda bulunan güvenlik yazılımları, ağ trafiği güvenliği gibi birçok konu hem detaylandırılmaktadır hem de rapor edilmektedir. Bu nedenle güvenlik yönetimi konusu da ön plana çıkmaktadır.